Menu

Board of Governors' Committees

Annual Meeting Committee

Todd A. Mount

Mount, Todd A.President

Shaffer & Shaffer, PLLC
[email protected]

Susan Snowden

Snowden, SusanVice President

Jackson Kelly PLLC
[email protected]

Monté Lee Williams

Williams, Monté LeeTreasurer

Steptoe & Johnson PLLC
[email protected]

Mychal Schulz

Schulz, MychalSecretary

Babst, Calland, Clements & Zomnir, P.C.
[email protected]

Peggy L. Schultz

Schultz, Peggy L.Administrative Assistant/Executive Director

DTCWV
[email protected]

Teresa J. Dumire

Dumire, Teresa J.Immediate Past President

Kay Casto & Chaney, PLLC
[email protected]

Nominating Committee

Teresa J. Dumire

Dumire, Teresa J.Immediate Past President

Kay Casto & Chaney, PLLC
[email protected]

Mark H. Hayes

Hayes, Mark H.Past President

Robinson & McElwee, PLLC
[email protected]

Erik W. Legg

Legg, Erik W.Past President

Farrell White & Legg PLLC
[email protected]

Amicus Brief Committee

  • Mychal Schulz, Chair
  • Ancil G. Ramey
  • Daniel Schuda
  • Jeffrey Holmstrand
  • John Teare
  • Matthew D. Elshiaty
  • Susan Snowden
  • Tamela White
  • Thomas Hurney
  • Todd Mount

Diversity Committee

  • Jane Harkins, Chair
  • Marilyn McClure-Demers
  • Teresa Dumire
  • Diana Jacobs
  • Nate Kuratomi
  • Suleiman Oko’Ogua
  • Jared Tully
  • Bernard Vallejos
  • Monté Williams

Legislative Committee

  • Mychal Schulz, Chair
  • Lee Hall
  • Erik Legg
  • Mark Hayes
  • Chazz Printz
  • Jeff VanVolkenburg
  • Jill Rice

Membership Committee

  • Current Secretary (ex,officio) Monté Williams,
  • Jeff VanVolkenburg, Co-chair
  • Bernard Vallejos
  • Michelle Baldwin
  • Laurie Barbe
  • Caleb David
  • Lee Hall
  • Erik Legg
  • Tracey Rohrbaugh
  • Natalie Schaefer
  • Danielle Waltz

Newsletter Committee

  • Charles Bailey, Editor-in-Chief
  • Patricia Bello, Co-Executive Editor
  • Justin Harrison, Co-Executive Editor
  • Peggy Schultz, Publisher

Social Media & Website Committee

  • Bernard Vallejos, Chair
  • Peggy Schultz

Special Committees

Email Case Law Committee

  • US District Court, Northern District - Jeff VanVolkenburg
  • Fourth Circuit, - John Teare, Jr.
  • US District Court, Southern District - Diana Jacobs
  • WV Supreme Court – Tom Hurney

Student Committee

  • Teresa Dumire, Chair

Rules of Practice Committee

  • John C. Palmer, IV, Chair